Apeldoorn

Apeldoorn je magistrátní město v provincii Gelderland, asi 80 kilometrů jihovýchodně od Amsterdamu, tedy zhruba ve středu Nizozemska. Trvale zde žije 137 584 obyvatel. Západní část města leží na hřebenu Veluwe (nejvyšší kopec je de Torenberg, který má 107 metrů), východní polovina pak v údolí IJssel

Místo se stalo venkovským sídlem královského oranžsko-nasavského rodu. V 80. letech 17. století nechal Vilém III. Oranžský vybudovat v severní části města palác, v dnešní době nazývaný Het Loo, a po svém zvolení anglickým králem ho ještě rozšířil.

Naposledy byl palác obýván královnou Vilemínou, poté byl královskou rodinou opuštěn a otevřen veřejnosti jako muzeum. Hlavní expozice představuje pokoje zařízené v různých obdobích, součástí muzea je i výstava řádů a vyznamenání v křídle paláce a dopravních prostředků královské rodiny v konírně. Zpřístupněny jsou také přilehlé zahrady a park.

Město vzniklo spojením několika menších obcí, takže má několik center a je poměrně roztahané do nekonečných obytných čtvrtí. Hlavní náměstí Marktplein je velmi moderní.

Více se můžete dozvědět na oficiálních stránkách města www.apeldoorn.nl.

Mapa města Apeldoorn.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

TOPlist