Breda

Breda je velké město v jižním Nizozemsku. Je to centrum provincie Severní Brabantsko a trvale zde žije 174 544 obyvatel. Odhaduje se, že v aglomeraci města ale žije až kolem 316.000 lidí. Název poukazuje na soutok dvou řek. Řeka s trochu podivným názvem Aa se zde vlévá do řeky Mark.

Breda byla opevněným městem. Díky své poloze mělo město pro Holandsku velký politický i vojensko-strategický význam. Ve městě se odehrálo mnoho důležitých historických událostí.

Na konci 11. století byla Breda lénem Svaté říše římské. Prvním známým lenníkem byl Henrich z Brusenheimu (1080-1125). Městská práva získala obec roku 1252. Později v roce 1327 bylo město předáno Janovi III. Brabantskému a brzy ho dostal v léno rod Nassau. V té době se město stalo důležitým centrem společenského i ekonomického života. K dalšímu rozvoji města došlo v 15. století, kdy byl postaven monumentální gotický kostel Grote Kerk (také nazývaný Onze Lieve Vrouwe Kerk).

Jinak jak vlastně Breda vypadá dnes? Je to velké město, takže tu nalezneme snad vše. Krásné historické jádro plné památek. Moderní čtvrť z domů ze skla a ocele. Nádherné parky. Kanál který obepíná skoro celé historické jádro. A samozřejmě i rozsáhlé obytné čtvrti nebo průmyslové zóny.
 

Mapa města Breda

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

TOPlist