Enschede

Enschede nebo také Eanske (v místním nářečí také Twents) je větší město na východě Nizozemí v provincii Overijssel a regionu Twente. Ve městě žije 156 109 obyvatel. Dnešní Enschede vzniklo roku 1935, kdy se k městu připojila venkovská obce Lonneker.

Enschede zažilo rychlý průmyslový rozvoj a to zejména po roce 1860, kdy zde byla vybudována železnice a také vodní cesta Twentekanaal. Důležitou roli sehrál i blízkost k německým hranicím, které jsou odtud vzdálené pouhých 5 kilometrů na východ.

Když se podíváno trochu do historie, tak městu byla udělena městská práva někdy kolem roku 1300, definitivně pak byla potvrzena roku 1325 biskupem Janem III van Dieste. Velmi zajímavé je, že ačkoliv si Enschede jako město mohlo postavit kamenné hradby, tak z finančních důvodů zvolilo pouze dřevěné palisády a příkopy. Dnes se tato kuriozita odráží alespoň v názvech ulic, které na jejich místě vyrostli (jako Noorderhagen a Zuiderhagen).

Dřevěně hradby i další stavby měli jednu velkou nevýhodu a to, že město poměrně často trpělo na požáry. Ty nejhorší zasáhly město v letech  1517, 1750 a znovu v roce 1862. Místní obyvatelé si dokonce získalo u svých sousedů nelichotivé přezdívky Brandstichters neboli žháři. V době industrializace se město poměrně živelně rozrostlo. Vznikly tu chudinské čtvrti na druhou i stranu prosperující továrny na textil jako Hardick & Seckel Factory.

Zajímavou historickou kapitolou je druhá světová válka a ačkoliv bylo Enschede díky své blízkosti k Německu obsazeno jako jedno z prvních měst, tak zdejší židovská komunita přečkala válku od dost lépe, než v ostatních městech. Bylo zde totiž dobře vyvinuté podzemní hnutí a na židům se tady tak mnohem lépe dařilo ukrývat.

Dne 13. května 2000 se v Enschede stala strašná nehoda. Explodovalo zde skladiště pyrotechniky. To zničilo celé sousedství Roombeeku a zabilo 23 lidí, včetně 4 hasičů. Tato nešťastná událost je v Nizozemsku známá jako Vuurwerkramp (ohňostroje katastrofa).

Jinak co říci o samotné dnešní podobě města. Historické jádro je hodně malé, ale malebné. Hned vedle něj směrem na jih se nachází moderní část města s nákupními centry. Všude okolo jsou pak rozlehlé obytné čtvrti.

 
Mapa měste Enschede

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

TOPlist