Groningen

Groningen je město v severovýchodním Nizozemsku. Je to poměrně velké vnitrozemské město, které stojí včele stejnojmenné provincie. Podle posledního sčítání zde žije 190 066 obyvatel a jedná se tak o největší město v severní části země. Groningen je velmi známé jako univerzitní město a zdejší školy navštěvuje 50.000 studentů. Díky spoustě mladých lidí má město také poměrně hodně rušný noční život.

Úspěšný je místní fotbalový klub FC Groningen, který hraje svá domácí utkání na stadionu Euroborg.

Nejstarší dokument potvrzující existenci Groningen se datuje do roku 1040, podle archeologických nálezů je ale jasné, že zde lidé žili ještě mnohem dříve. V 13. století byl Groningen důležitým obchodním centrem a pro zvýšení prestiže města si jeho obyvatelé postavili mohutné městské hradby.

V 15. století byla u zdejšího kostela postavena věž Martinitoren, která s výškou 127 metrů velmi dlouho patřila k nejvyšším stavbám na světě. V roce 1614 byla založena zdejší univerzita (University of Groningen), která však v počátku nabízela pouze náboženské vzdělání. Gronigen byl také poměrně hodně poškozen během druhé světové války.

Celé historické jádro je kolem dokola obehnané kanálem. Centrum města je poměrně rozlehlé a střídají se zde staré i nové budovy nebo také úzké uličky s širokými bulváry a náměstími.

 
Mapa města Groningen v Nizozemsku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

TOPlist