Haarlem

Město Haarlem (neplést s čtvrtí v New Yorku Harlem) se nachází na západě Holandska na řece Spaarne, cca 18 km západně od Amsterodamu. Tato malá vzdálenost navíc platí ještě jen pro centra měst, takže Haarlem v podstatě leží na okraji Amsterdamu. Mezi oběma městy se nachází ještě obec Zwanenburg, takže opravdu při cestě mezi městy ani nevyjede z městské zástavby. Navíc je zde dálnice, takže do centra Amsterdamu se dá z Haarlemu dojet ani ne za 10 minut. V Haarlemu žije 150 611 obyvatel.

Haarlem se vyvíjel jako samostatné město a svá práva získal už v roce 1245. Město rychle vzkvétalo a zdejší historické centrum je dokonce starší a méně dotčené úpravami než centrum Amsterodamu.

I když nutno dodat, že většina nejvýznamějších památek je novějšího data. Například kostel svatého Bavona, radnice ze 17.-18. století, tržnice (Vleeshal), budova městské váhy (1598), jatka (1602-1603), měšťanské domy na náměstí z 16.-18. století nebo památkově chráněná čtvrť kolem Velkého trhu. Ve městě je také muzeum malíře Franse Halse, který ve městě pracoval i zemřel.

Město je také centrem obchodu s významným a typickým zdejším obchodním artiklem – cibulkami tulipánů.

Více se můžete dozvědět na oficiálních stránkách města www.haarlem.nl.

 
Mapa města Haarlem v Nizozemí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

TOPlist