Město Leiden

Leiden je velké město v provincii Jižní Holandsko v Nizozemsku. Nachází se na cestě mezi dvěma nejdůležitějšími Nizozemskými městy Amsterdamem a Haagem. Zdejší oblast je velice hustě zalidněná, Lediden tak doslova srůstá s okolními městy. Společně s Oegstgeestem, Leiderdorpem, Voorschotenem, Valkenburgem, Rijnsburgem a Katwijkem vytváří mohutnou městskou aglomeraci, ve které žije 254 000 obyvatel. Samotný Leiden je z těchto měst největší a má 117 530 obyvatel. Někdy se dokonce hovoří o širší aglomeraci Randsdad, která zahrnuje území mezi Haagem a Amsterdamem, ve které žije až polovina obyvatel Nizozemska (cca 7.5 milionu).

Leiden neleží přímo na pobřeží (tam je Katwijkem) ale na tzv. „Starém Rýnu“ (Oude Rijn). Jádro města je ohraničeno dvěma prstenci vodních kanálů, které patřili k opevnění města.

Hledáte nejlepší hotel?

Pomůžeme Vám s výběrem nejlepšího hotelu přesně podle vašich požadavků – Hotelove.cz.

  

Město je velmi známé a oblíbené mezi turisty. Může se totiž pochlubit nádherně zachovalým historickým jádrem. Sídlí zde řada muzeí a galerií. V centru města je na vyvýšeném kopci zajímavý hrad kruhového půdorysu. Na kanálech, které protkávají historické centrum, je možné se projet v lodičce.
Město je také pevně spjato s celou řadou velmi významných osobností. Roku 1575 zde byla založena  univerzita, která dala světu mimo jiné celou řadu nositelů Nobelovy ceny za fyziku. Dále odtud pochází mnoho významných malířů, z nichž jmenujme alespoň jména Rembrandt van Rijn a Jan van Goyen.

Město samotné má velmi dlouhou historii. Už ve 4. století našeho letopočtu zde stál římský tábor Leithon. Pevnost v centru města zde vznikla už v 9. století, kdy v Leidenu vládli Vikingové. Už ale roku 1047 pevnost dobyl římský císař Jindřich III. Černý. V roce 1266 město získalo městská práva. Do roku 1420 pak Leiden podléhal správě hraběcích správců (purkrabích), reprezentujících holandský dvůr.

  

V 16. a 17. století zažil Leiden největšího rozkvět a prosperitu. Město se stalo centrem obchodu se suknem a také zde byla založena již zmíněná univerzita. V době tzv. holandského zlatého věku byl Leiden největším městem hned po Amsterdamu. Město sehrálo také důležitou roli, při osidlování Ameriky, právě zde v 17. století před svou cestou do Nového světa nějaký čas sídlili puritáni.

Dnešní Leiden je opravdu nádherné historické město, které opravdu stojí za vidění. Mají zde spoustu památek, zajímavých kostelů nebo mimo jiné i krásnou botanickou zahradu (Hortus Botanicus).

Více se můžete dozvědět na oficiálních stránkách města www.leiden.nl.

 

Mapa města Leiden v Nizozemí:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

TOPlist