Archiv pro Města

Město Dordrecht

Dordrecht je město a magistrát v západním Nizozemsku, který se nachází v provincii Jižní Holandsko. Jedná se o poměrně velké ale poklidné město s 118 601 obyvateli. Město je součástí obrovské aglomerace Randstad, ve které žije velká část všech Nizozemců (zahrnuje i Amsterdam, Rotterdam, Haag, Leiden a další).

Dordrecht je nejstarší město v Holandsku a má bohatou historii a kulturu. První zmínka o městě pochází už z roku 1120. Městská práva pak Dodrechtu definitivně udělil přesně o sto let později (roku 1220) William I. Pokračování článku

Město Leiden

Leiden je velké město v provincii Jižní Holandsko v Nizozemsku. Nachází se na cestě mezi dvěma nejdůležitějšími Nizozemskými městy Amsterdamem a Haagem. Zdejší oblast je velice hustě zalidněná, Lediden tak doslova srůstá s okolními městy. Společně s Oegstgeestem, Leiderdorpem, Voorschotenem, Valkenburgem, Rijnsburgem a Katwijkem vytváří mohutnou městskou aglomeraci, ve které žije 254 000 obyvatel. Samotný Leiden je z těchto měst největší a má 117 530 obyvatel. Někdy se dokonce hovoří o širší aglomeraci Randsdad, která zahrnuje území mezi Haagem a Amsterdamem, ve které žije až polovina obyvatel Nizozemska (cca 7.5 milionu).

Pokračování článku

Město Tilburg

Tilburg je důležité magistrátní město v jižním Nizozemí. Nachází se v provincii v Severní Brabantsko a kromě samotného Tilburgu k obci patří i okolní vesnice Berkel-Enschot a Udenhout. S populací 201 259 obyvatel je Tilburg šesté nejlidnatější město v Nizozemí, a druhé největší město severních Brabant hned za Eindhovenem.

Pokračování článku

Město Ede

Ede je okresní město zhruba ve středu Nizozemska v provincii Gelderland. Ve městě žije 67 812 obyvatel. K Ede ale patří i další obce jako Bennekom, Lunteren, Otterlo a jiné, které dohromady dávají 107 053 obyvatel. Město leží zhruba v půli cesty mezi Utrechtem a Arnhemem

Město se může pochlubit především velmi čistým životním prostředím. Ede se totiž nachází částečně v lese a částečně na centrální holandské rovině na okraji národního parku Nationaal Park „De Hoge Veluwe“.

Pokračování článku

Haarlem

Město Haarlem (neplést s čtvrtí v New Yorku Harlem) se nachází na západě Holandska na řece Spaarne, cca 18 km západně od Amsterodamu. Tato malá vzdálenost navíc platí ještě jen pro centra měst, takže Haarlem v podstatě leží na okraji Amsterdamu. Mezi oběma městy se nachází ještě obec Zwanenburg, takže opravdu při cestě mezi městy ani nevyjede z městské zástavby. Navíc je zde dálnice, takže do centra Amsterdamu se dá z Haarlemu dojet ani ne za 10 minut. V Haarlemu žije 150 611 obyvatel.

Pokračování článku

TOPlist