Město Tilburg

Tilburg je důležité magistrátní město v jižním Nizozemí. Nachází se v provincii v Severní Brabantsko a kromě samotného Tilburgu k obci patří i okolní vesnice Berkel-Enschot a Udenhout. S populací 201 259 obyvatel je Tilburg šesté nejlidnatější město v Nizozemí, a druhé největší město severních Brabant hned za Eindhovenem.

Tilburg je na Nizozemské poměry poměrně mladým městem. První zmínky o zdejším panství pochází ze  čtrnáctého století. O sto let později nechal pán Jan van Haestrecht postavit na zdejších panstvích hrad, který se dostal i do znaku města, které se pod ním rozrostlo. Zajímavostí však je, že hrad byl roku 1858 zbořen a na jeho místě byla postavena továrna.

Pokud ještě trochu zůstaneme u historie města, tak si Tilburg velmi oblíbil nizozemský král William II. (1792-1849), které zde často odpočíval daleko od shonu v Haagu. Město si tak velmi finančně polepšilo a mělo různá privilegia. Dokonce se začalo s výstavbou paláce Tilburg, který měl sloužit jako letní královská rezidence. Bohužel pro WIliama II. byl palác dokončen až mnoho let po jeho smrti.

Na dnešní podobě města je znát, že je Tilburg spíše modernější město. Historické jádro je malé, naopak jsou všude okolo rozlehlé čtvrti novějších domů. Dokonce se zde najdou i moderní výškové budovy jako například Torre Westpoint. Tilburg je vnitrozemské město, takže tu v centru nejsou žádné vodní kanály. Jeden vede akorát na severu města. V centru města je hezký Wilhelmina park, dále zde mají věhlasnou univerzitu nebo také textilní muzeum. Město má také velkou mešitu ve tvaru půlměsíce se dvěma minarety.

Více se můžete dozvědět na oficiálních stránkách www.tilburg.nl.

 
Mapa města Tilburg v Nizozemí

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

TOPlist