Vnitřní moře IJsselmeer

IJsselmeer je největší nizozemské jezero s úctyhodnou celkovou plochou 1 100 km². Vzniklo přehrazením zálivu Zuiderzee mohutnou hrází Afsluitdijk. Hráz je dlouhá 32 kilometrů, v některých místech je široká až 90 metrů a v průměru 7 metrů vysoká. Hráz byla postavena v roce 1932. Po Afsluitdijk vede dálnice. Samotné jezero je dlouhé až 55 kilometrů a široké kolem 25 kilometrů.

Jezero IJsselmeer je tedy umělého původu. Nížinaté krajině Nizozemí odpovídá i nízká hloubka jezera, v nejhlubším místě má totiž pouhých 5,5 metru. Toto místo se nachází na jihovýchodě jezera u městečka Urk. Největšími říčními přítoky jsou řeky IJssel a Vechte.

Co se týká historie IJsselmeeru, tak už v roce 1886 vznikl projekt Zuiderzeewerken, jehož hlavní projektantem byl vodohospodářský inženýr Cornelis Lely. Ten dostal za úkol zjistit možnost vysušení některých přímořských oblastí. V roce 1891 vznikl první plán uzavření a zapolderování zálivu Zuiderzee (Jižní moře). Projekt byl schválen nizozemským parlamentem v roce 1916, načež započala stavba, která byla definitivně ukončena v roce 1932.

V roce 1975 byl IJsselmeer dále rozdělena na dvě části hrází Houtribdijk a vzniklo tak další druhé menší jezero Markermeer. IJsselmeer funguje jako hlavní zásobárna sladké vody, která slouží jako pitná voda a pro zemědělství. IJsselmeer nabízí také mnoho příležitostí pro různé rekreační aktivity.

Vytvoření IJsselmeer také umožnilo vysušení dalších částí pobřeží, díky čemuž mohla vzniknout nov á provincie Flevoland, která byla definitivně ustavena roku 1986. Rozloha Flevolandu je úctyhodných 1.419 km ² a kromě Urku byla všechna města na jeho území zbudována a ž ve 20. století.
 

Mapa IJsselmeerského jezera.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

TOPlist